چاپ فلکسوگرافی چیست؟

فلکسوگرافی یک فرآیند چاپ وب با استفاده از رول فید است. چاپ فلکسوگرافی معمولاً برای چاپ حجم بالای برچسب و بسته بندی استفاده می شود. پرس ها می توانند روی انواع فیلم ، فویل ، کاغذ ، صفحه راه راه ، لیبل و مقوا چاپ کنند و به سرعت 500 تا 2000 فوت در دقیقه دست پیدا کنند.

محصولات چاپ شده روی پرس فلکسو شامل برچسب های چسب دار و آستین جمع کننده (بسته بندی بطری) هستند. کارتن بستنی؛ کارتن های تاشو؛ کیسه های خرید؛ کیسه های پلاستیکی کیسه؛ بسته ها کاغذ کادو؛ بافت؛ پاکت نامه ها کاغذ دیواری؛ و بشقاب ها و فنجان های یکبار مصرف و یا به عبارت دیگر ست اداری است

فلکسوگرافی چگونه کار می کند:

صفحه ای قابل انعطاف و فتوپلیمر برای هر رنگ به دور یک استوانه چرخان پیچیده شده است. مانند روند چاپ حروف چاپی ، گرافیک و متن هر رنگ از سطح صفحه بلند می شود. فقط نواحی برآمده از صفحه جوهر داده می شوندمطبوعات فلکسوگرافی معمولی شامل چهار نوع غلتک است. غلتک چشمه ، غلتک آنیلوکس ، استوانه صفحه و استوانه برداشت. غلتکی چشمه ارائه جوهر از یک تابه جوهر به فولاد یا سرامیک جوهر اندازه گیری " anilox "   غلتکی و سپس به سیلندر پلیت . با عبور کاغذ از بین سیلندر صفحه و یک سیلندر فشرده فلزی صیقلی ، جوهر به زیر لایه اعمال می شود . سیلندر برداشت فشار مورد نیاز برای انتقال جوهر از صفحه به زیرلایه را اعمال می کند.

در فلکسوگرافی از غلتک آنیلوکس برای انتقال ضخامت یکنواخت جوهر به صفحه چاپ انعطاف پذیر استفاده می شود. هر غلتک آنیلوکس دارای سلول های ظریف حکاکی شده ای است که ظرفیت جوهر خاصی دارند. یک تیغه اختیاری پزشک سطح غلتک آنیلوکس را خراش می دهد تا اطمینان حاصل شود که تنها جوهر تحویل داده شده به صفحه چاپ از جوهر سلول های حکاکی شده است.با حرکت بستر از طریق پرس ، در هر صفحه چاپ رنگ یا پوشش دیگری اعمال می شود . خشک کردن واحدهای بین عرشه چاپ به خشک شدن کامل هر رنگ کمک می کند. خشک کن ها بسته به نوع کاربرد از هوای گرم یا نور مادون قرمز یا فرابنفش استفاده می کننددر یک پرس پشته ، عرشه های چاپ به صورت عمودی روی هم قرار می گیرند. مطبوعات می توانند هنگام عبور از داخل پرس ، در دو طرف مواد چاپ کنند.در یک فشار مرکزی (CI) ، عرشه های چاپ در اطراف یک استوانه بزرگ ، بزرگ قرار گرفته اند. مطبوعات CI ثبت عالی را ارائه می دهند.در یک پرس خطی ، عرشه های چاپ در یک خط مستقیم قرار می گیرند تا به راحتی از زیر سنگین های سنگین مانند تخته های راه راه استفاده شود.
فلکسوگرافی چگونه کار می کند:

مدل های مختلف پرس های وب گسترده برای کار با رول های مواد از 21 اینچ تا 80 اینچ ساخته شده اند. عرض پرسهای وب باریک معمولاً 10 اینچ یا کوچکتر هستند زیرا در اصل برای چاپ برچسب ها تولید شده اند. امروزه از پرسهای وب باریک به عرض 20 اینچ برای چاپ بسته های انعطاف پذیر کوتاهتر از جمله بسته بندی بطری و بسته های کوچکتر و کیسه های مورد استفاده برای چای ، مخلوط های نوشیدنی و بسته های یکبار مصرف استفاده می شود

جوهرها:

چاپ فلکسوگرافی برای بسته بندی جوهرهای پایه آب ، حلال و قابل درمان با انرژی. جوهرهای قابل درمان با انرژی به سرعت توسط اشعه ماوراlet بنفش (UV) یا سیستم پرتو الکترونی (EB) بهبود می یابند. سیستم های پخت EB انرژی را مستقیماً به صورت الکترون های پر انرژی به جوهرها می رسانند و مانند جوهرهای قابل درمان با اشعه ماورا UV بنفش نیازی به آغازگرهای عکس ندارند.جوهرهای پایه آب برای چاپ بسته بندی راه راه محبوب هستند از جوهرهای پایه حلال برای کیسه های پلاستیکی خرید و فیلم های صنعتی استفاده می شود. از جوهر UV و EB برای چاپ بسته بندی بیرونی بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

بسترها:

پرسهای فلکسوگرافی می توانند روی کاغذهای روکش دار یا روکش نشده ، تخته کارتن ، تخته آستر ، فویل آلومینیوم و انواع مختلف فیلم های پلاستیکی از جمله پلی پروپیلن با چگالی کم (LDPE) ، پلی پروپیلن (PP) ، پلی پروپیلن زیست گرا (BOPP) و پلی استر چاپ کنند. (PET) همچنین می توانند روی پارچه های غیربافته و انواع مختلف لمینت چاپ کنند.در دنیای بسته بندی ، ورقه ورقه ها مواد چند لایه ای هستند که از ترکیبات مختلف لایه ها مانند فویل آلومینیوم ، فیلم و کاغذ ساخته شده اند. ورقه ورقه ها لایه های سدی را ایجاد می کنند که ممکن است بسته بندی های انعطاف پذیر برای تازه نگه داشتن محتویات و محافظت از آن در برابر هوا ، رطوبت یا آلودگی شیمیایی به آنها نیاز داشته باشد.از آنجا که فلکسوگرافی فرآیندی با سرعت بالا است ، در صورت کشف نقص در کیفیت چاپ در حین فشار ، می توان مقدار زیادی جوهر و مواد را هدر داد.کیفیت چاپ می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد ، از جمله انواع صفحه های استفاده شده و نحوه ایجاد آنها. از آنجا که متغیرهای زیادی وجود دارد ، تهیه آثار هنری ، تصاویر و صفحات برای چاپ فلکسوگرافی نیاز به تخصص و تجربه دارد.به عنوان مثال ، وقتی صفحه انعطاف پذیر به استوانه متصل می شود ، تصویر کشیده می شود. این به این معنی است که تصاویر برای تولید مثل باید کمی کوتاه تر از اندازه مشخص شده نهایی خود باشند.

نقاط موجود در یک تصویر نیمه تصفیه شده به دلیل سیال بودن جوهرها ، ماهیت بستر و فشار سیلندر ایجاد شده ، هنگام چاپ می توانند قطر رشد کنند. این افزایش نقطه می تواند باعث شود که رنگ ها تیره یا گل آلود به نظر برسند. تنظیمات مقدار پیش بینی شده افزایش نقطه را می توان در هنگام طراحی و پیش فشار انجام داد. اولین صفحات چاپ فلکسوگرافی از لاستیک ساخته شده است. امروزه ، آنها به طور معمول از پلیمرهای نوری ساخته می شوند. این مواد حساس به نور ماورا UV بنفش یا مایعات چسبناکی از ورقهای جامد با ضخامت تعیین شده هستند.در قالب سازی سنتی ، یک تصویرساز دیجیتالی محتوای منفی فیلم را ایجاد می کند که در هر صفحه چاپی چاپ می شود. عکس ها و تصاویر با درجه بندی تونال با روش های غربالگری نیمه نیمه پردازش می شوند که تنهایی را با اندازه های مختلف نقطه ، محل قرارگیری نقطه و ترکیب مرکب دوباره ایجاد می کندنگاتیو فیلم روی مواد صفحه فتوپلیمر قرار می گیرد و در یک واحد قرار گرفته و در معرض مقادیر کنترل شده نور UV قرار می گیرد. سپس مواد صفحه فتوپلیمر در معرض با آب یا حلالهایی تولید می شود که مناطق تصویر در معرض دید صفحه را از بین می برد. (پردازش صفحه حرارتی پلیمر حرارتی یک روش جایگزین ساخت قالب است که پس از قرار گرفتن در معرض ، نیازی به شستن صفحات را از بین می برد.)
فلکسوگرافی

صفحات فتوپلیمر دیجیتال نیاز به ایجاد نگاتیو فیلم را از بین می برند. یک لایه سیاه و حساس به نور سطح مواد صفحه را می پوشاند. سپس یک دستگاه تصویربرداری دیجیتال با استفاده از لیزر مادون قرمز پرقدرت لایه سیاه محل تولید تصویر روی صفحه را از بین می برد. این فرایند را لیزر می گویند.

هنگامی که صفحه فتوپلیمر دیجیتال در معرض نور ماورا بنفش قرار می گیرد ، نور مواد صفحه فتوپلیمر را در جایی که لایه سیاه برداشته شده فعال می کند. صفحه را به اندازه ای که روی استوانه سوار می شود ، شسته ، خشک کرده و برش می دهیم.  

برخی از کاربران پرسهای فلکسوگرافی ، پرونده های دیجیتال را برای کارشناسان چاپ فلکسو در دفاتر خدمات ساخت قالب ارسال می کنندهمانطور که انتظارات از زمان چرخش سریع افزایش می یابد ، سازندگان نرم افزار و تجهیزات پیش چاپ فرآیند پیش آماده سازی فلکسوگرافی و قالب سازی را خودکار می کنند. اتوماسیون نیاز به برون سپاری ساخت قالب را کاهش می دهد و خطر خطاهای موجود در طراحی پرونده ها را برای چاپهای فلکسو تمام رنگی که به انواع مختلف و اندازه بسته ها تبدیل می شوند ، به حداقل می رساند.

به عنوان مثال ، نرم افزار طراحی بسته بندی Esko به طراحان کمک می کند تا طرح های سه بعدی را برای کارتن های تاشو ، آستین های جمع کننده ، جعبه های راه راه و بسته بندی های انعطاف پذیر ایجاد و پیش نمایش کنند. جادوگر کترل کنترل چاپ برای سیستم های صفحه سازی دیجیتال Esko متغیرهایی مانند وضوح تصویربرداری ، تنظیمات نوردهی ، مواد صفحه ، زیرلایه ، آنیلوکس ، نوع پرس و جوهرها را در نظر می گیرد تا صفحه های مناسب و منحنی های جبران نقطه برای هر برنامه را تولید کند.

ثبت (ترازبندی دقیق ترکیبات مرکب روی بستر) نیز برای دقت رنگ و کیفیت چاپ بسیار مهم است. خطاهای ثبت می توانند به دلیل اشتباهات پیش پرش یا نصب صفحه ، نقص در سیلندر برداشت ، سیلندرها یا صفحات کثیف ، حرکات جانبی بستر تار ، کشش سطحی نامناسب بستر و عوامل دیگر باشند

ارسال مطبوعات:

فرآیندهای اتمام مانند برش قالب ، مهر زنی در فویل سرد و لاک زدن می تواند در پرسهای خطی ادغام شود تا بهره وری تولید رول های آماده استفاده از برچسب ها بهبود یابد.دستگاه های برش برای برش رول های بزرگ از مواد چاپ شده به عرض مشخص شده آنها استفاده می شود.پوشه های مخصوص ، چسب زن ، برش دهنده های دیواری و سایر تجهیزات تبدیل کننده ، چاپ رول آپ نمایشگاهی شده مواد را به کارتن های تاشو ، جعبه های راه راه ، کیسه های قابل درزگیری و سایر اشکال بسته بندی تبدیل می کند.

پیشرفت فناوری:

فناوری فلکسوگرافی به سرعت در حال پیشرفت است تا تقاضای روزافزون برای چاپ با کیفیت بالاتر ، طول اجرای کوتاه تر و زمان چرخش سریعتر را برآورده کند.فناوری ها در حال توسعه هستند تا (1) زمان و تخصص مورد نیاز برای پیش آماده سازی ، ساخت صفحه و تغییر صفحات را کاهش دهند. (2) قابلیت بازیافت برچسب ها و بسته های چاپی را بهبود ببخشید. و (3) به حداقل رساندن سطوح بالای زباله ناشی از خطاهای پیش تنظیم یا تنظیم فشار

 فلکسوگرافی چیست؟

در سال 2013 ، تولید کننده چاپگر فلکس BOBST پروژه REVO DigiFlex را بهمراه تولیدکنندگان سیستمهای کنترل کیفیت ، جوهرها ، صفحات ، ابزار اندازه گیری رنگ و سایر تجهیزات اتاق مطبوعات راه اندازی کرد. این کنسرسیوم شرکت ها در حال ساخت یک سیستم چاپ فلکسو گرافیک با دامنه رنگی خودکار و گسترده هستند که به حداقل مداخله اپراتور نیاز دارد. هدف ارائه سازگاری و تکرارپذیری رنگ جهانی در برچسب ها ، بسته بندی انعطاف پذیر ، کارتن های تاشو و تخته های راه راه است. این پروژه همچنین به اطمینان از تطابق رنگ بین مواد چاپ شده با فلکسو و مواد چاپ شده دیجیتالی کمک خواهد کرد

چاپ فلکسو تمدید رنگی (ECG) از جوهرهای نارنجی ، سبز و بنفش استفاده می کند ، علاوه بر این ، جوهرهای فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه نیز مطابقت دارند که درصد بیشتری از رنگ های پنتون مطابقت دارد. سیستم های دیجیتالی مخلوط کردن و تحویل این هفت رنگ فرآیندی از جوهرهای قابل درمان با اشعه ماورا UV بنفش را کنترل خواهند کرد. سیستم هایی که به طور خودکار سیلندر صفحه را درگیر می کنند ، تأثیر مناسب را ایجاد می کنند و هر رنگ را ثبت می کنند.سیستم های چاپ فلکسو / جوهر افشان ترکیبی هستند یکی دیگر از خیابان توسعه فناوری است. برخی از پرسهای فلکسوگرافی با واحدهای چاپ جوهر افشان تجهیز شده اند که می توانند داده های متغیر تمام رنگی را به مواد چاپ شده با فلکسو اضافه کنند. این به چاپخانه های فلکسو امکان می دهد تا به مشتریانی که می خواهند کدی برای ردیابی یا تأیید اعتبار بسته بندی یا امکان اتصال به محتوای آنلاین به مصرف کنندگان ارائه دهند ، خدمات بهتری ارائه دهند.   

این مقاله چطور بود؟

نوشتن یک نظر