چاپ افست چیست؟

تابستان امسال ، ما در حال انتشار یک سری پست ها هستیم که انواع مختلف فرآیندهای چاپ را توضیح می دهد. در این پست ، اصول چاپ افست (که به آن لیتوگرافی افست نیز گفته می شود) را مرور می کنیم

لیتوگرافی افست :

لیتوگرافی افست روش اصلی است که برای چاپ طولانی تر مجلات ، کتابها ، کتابچه های راهنما ، بروشورها ، نامه های مستقیم ، سربرگ ها ، پوسترها و برچسب ها و بسته بندی های کاغذی استفاده می شود.به دلیل هزینه های ثابت مربوط به راه اندازی هر شغل برای چاپ افست ، هزینه هر نسخه در یک نسخه 250 نسخه بیشتر از هزینه هر قطعه در یک کار 10 هزار نسخه خواهد بود.

چاپ افست چگونه کار می کند:

لیتوگرافی افست یک فرآیند چند مرحله ای است که از صفحات فلزی اچ شده ، جوهرهای ضد آب (به عنوان مثال روغن) ، آب ، سیلندرهای پتو و استوانه های م موثر استفاده می کند.صفحات به گونه ای ایجاد می شوند که جوهرهای روغنی فقط به قسمتهایی از صفحه که حاوی تصاویر و متن هستند بچسبند. یک فیلم نازک از آب بر روی مناطق خالی صفحه جوهرهای پایه روغن را دفع می کند.جوهر روی صفحات ابتدا به یک سیلندر "پتو" با روکش لاستیک منتقل می شود. وقتی سیلندر پتوی مرکب شده روی کاغذ غلت می خورد ، جوهر به کاغذ می رسد.در حالی که جوهر به سطح کاغذ وارد می شود ، بسیاری از پرس ها از سیلندرهای برداشت برای فشار بر روی کاغذ استفاده می کنند. سیلندرهای برداشت نیز به حرکت ورق ها از طریق پرس کمک می کنند.فرایند چاپ افست نیاز به ساخت صفحات جداگانه و غلتکهای پتو برای هر رنگ جوهر مورد استفاده دارد. تنوع مختلف پرس ، صفحه و جوهر برای طول های مختلف اجرا و نیازهای بستر استفاده می شود. به عنوان مثال ، برخی از مطبوعات ممکن است میلیون ها نسخه از یک مجله را چاپ کنند. سایر پرس ها ممکن است 250 ورق بزرگ را که تا می شوند برای چاپ بروشورهای چند صفحه ای چاپ کنند.
چاپ افست چیست؟

وب پرس | Web Press

این چاپگرها بطور خودکار رول های گسترده ای از کاغذ را از یک ایستگاه جوهر به ایستگاه دیگر تغذیه می کنند تا زمانی که مقدار مناسب جوهر در هر صفحه اعمال شود. از پرسهای وب به طور معمول برای چاپ 10 هزار نسخه یا بیشتر از اسناد چند صفحه ای مانند مجلات ، کتاب ها و کاتالوگ ها استفاده می شوددر هیت ست وب پرس ، جوهر با جذب در کاغذ به علاوه تبخیر در دمای بالا ثابت می شود. پرسهای افست تحت شبکه Heatset چهار تا پنج برابر پرسهای ورقه ای سریعتر هستند و معمولاً شامل تجهیزات تاشو درون خطی می شوند.

شیتفد پرس | Sheetfed Press

این نوع تجهیزات چاپ افست ، ورق های پیش برش مسطح را از طریق پرس تغذیه می کنند. دامنه سرعت از 5000 تا 20000 برگ در ساعت است. پرسهای ورقه ای می توانند طیف وسیع تری از انواع بسترها و ضخامت ها را نسبت به پرس های وب تحمل کنند. پرسهای کوچک ورق دار می توانند کاغذهایی به اندازه 4 x 6 اینچ را تحمل کنند. پرسهای بزرگتر می توانند ورقهای حداکثر 40 اینچ x 26 اینچ را تحمل کننداندازه های بزرگتر ورق معمولاً "والدین" نامیده می شوند زیرا هر برگ دارای چندین صفحه از کتاب یا کتابچه راهنما است. صفحه آرایی در هر صفحه والدین ("امضا") ممکن است 4 ، 8 یا 12 صفحه کتاب در هر طرف داشته باشد. صفحات باید در یک "تحمیل" مناسب تنظیم شوند تا وقتی صفحات مرتب ، تا شده و بند می شوند صفحات به ترتیب مناسب ظاهر می شوند.یک دستگاه پرس کامل می تواند به صورت خودکار در هر دو طرف مقاله چاپ کند. همه پرس های وب مطبوعات کمال آور هستند. اما همه پرسهای ورقه ای ساخته نشده اند تا در هر دو طرف به طور خودکار چاپ شوند.

پیش نیاز:

قبل از اینکه یک کار چاپ به یک افست برود ، طرح های صفحه ایجاد شده در رایانه باید توسط انواع جوهرهایی که برای تشکیل هر صفحه استفاده می شوند ، از هم جدا شوند.سالها یک فرایند حکاکی عکس ، فیلمهای جدا شده از رنگ را در صفحات حساس به نور قرار داد. امروزه سیستم های کامپیوتر به صفحه (CTP) از سیستم های حکاکی لیزری کنترل دیجیتال برای حکاکی داده های تصویربرداری از پرونده های دیجیتال بر روی صفحات آلومینیوم استفاده می کنند.سیستم های CTP زمان و هزینه ای را که برای تنظیم کارهای چاپ افست و بازنگری های لحظه آخری در صفحات ایجاد شده کاهش داده است.فرآیند پیش چاپ برای چاپ افست اغلب شامل روشهای اثبات دقیق تر مانند اثبات تحمیل است که خریداران را قادر می سازد بررسی کنند که تمام صفحات یک مجله منتشر شده به ترتیب مورد نظر ظاهر می شوند.
چاپ افست چیست؟

جوهر افست:

انواع زیادی از جوهرها بصورت اختصاصی برای استفاده در انواع مختلف پرس افست در دسترس هستند.رنگ ها : علاوه بر چهار رنگ فرآیند (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد و سیاه) ، اپراتورهای مطبوعاتی می توانند از جوهرهایی استفاده کنند که با رنگهای مشخص شده مشتری با نام تجاری Pantone مطابقت داشته باشد.

فرمولاسیون: برخی از جوهرهای افست از روغن های گیاهی مانند روغن سویا یا روغن دانه کتان برای حمل رنگدانه استفاده می کنند. جوهرهای دیگر از مایعات دفع کننده آب که با مخلوط شیمیایی مصنوعی ساخته شده اند استفاده می کنند. .

ویژگی های خاص: برخی از جوهرهای افست برای تغییر عملکرد جوهر روی کاغذ فرموله شده اند. به عنوان مثال ، چاپ را می توان مانند جوهرهای تغییر دهنده رنگ (ترموکروماتیک) ، جوهرهای فلزی ، جوهرهای مغناطیسی یا جوهرهای اشعه ماورا بنفش انجام داد. .جوهرهای مبتنی بر پلیمر که در معرض نور UV-LED بهبود می یابند محبوب هستند زیرا صاحبان پرسهای ورقه ای را قادر می سازند چاپهای فوری خشک را انجام دهند. برای تسریع در روند خشک شدن تحت فشار نیازی به استفاده از پودرهای حرارتی یا پاششی ندارند.با استفاده از جوهرهای UV-LED به درستی فرموله شده و واحدهای پخت UV-LED مناسب ، دستگاه های چاپ افست با ورق می توانند بر روی مقوا برای بسته بندی ، ورق های مصنوعی غیر متخلخل ، ورق های چند لایه فویل ، ورق های پلاستیکی و طیف بیشتری از سهام کارت و برچسب چاپ کنند.
چاپ افست چیست؟فرمولاسیون

بسترها:

به لطف نوآوری های موجود در جوهرها و لایه های افست ، چاپ افست می تواند روی طیف گسترده ای از کاغذهای صاف و بافت دار ، مقوا ، کاغذهای مصنوعی مقاوم در برابر پارگی و پلاستیک های مختلفی که در کارت های هدیه ، کیف ، بسته بندی و پاکت استفاده می شود ، چاپ کند. برخی از مواد ویژه موجود برای چاپ افست شامل کاغذهای امنیتی ، کاغذهای بدون کربن برای فرم های تجاری و کاغذهای روکش فلزی با ورقه های نقره و طلا استپرسهای افست وب در درجه اول روی کاغذهای ارزان قیمت و روکش دار و بدون پوشش مورد نیاز برای کنترل هزینه های حجم بالای کتابها ، کتابچه های راهنما ، مجلات و کاتالوگ ها چاپ می شوند ، اما این مقالات باید از مقاومت کافی برخوردار باشند تا در برابر چاپ رول به رول با سرعت بالا مقاومت کنند. بیشتر مواد مخصوص برای استفاده در پرسهای ورقه ای طراحی شده اند

مراحل پایان دادن به:

نوع تجهیزات اتمام استفاده شده به نوع و حجم انتشارات ، قطعات پست مستقیم ، کتابچه های راهنما ، لوازم التحریر یا بسته بندی تولید شده بستگی دارد.تجهیزات تکمیل شامل دستگاه هایی برای برش و برش کاغذ ، یا ورق های چاپ شده تاشو ، صحافی ، سوراخ کننده ، لاک زدن ، لمینیت یا برش قالب می باشد. برخی از ورقهای چاپ شده ممکن است به صورت فویل مهر ، سوراخ ، برجسته ، چسب خورده یا برای ارسال از طریق پاکت نامه وارد شوند. برخی از تجهیزات اتمام امکان استفاده از جوهرهای شفاف UV را برای دوام بیشتر یا جلوه های تزئینی فراهم می کند.

روندها:

با پیشرفت فناوری های چاپ دیجیتال ، کارایی چاپ افست نیز بهبود یافته است. تولیدکنندگان تجهیزات چاپ افست فرآیندهای پیش چاپ ، نرم افزار و مواد مصرفی را ایجاد کرده اند که به پرسهای افست امکان تولید کارهای چاپ سریعتر و کوتاه تر را می دهد. تولیدکنندگان مطبوعات مانند هایدلبرگ در حال توسعه سیستم هایی هستند که اجازه می دهند مراحل بیشتری در فرآیند چاپ و اتمام افست بدون هیچ گونه مداخله توسط یک مجری مطبوعات انسانی اداره شود.موج بعدی نوآوری های عمده برای چاپ افست به احتمال زیاد در نمایشگاه جهانی چاپ دروپا در تاریخ 16 تا 26 ژوئن 2020 در دوسلدورف ، آلمان پیش نمایش می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

در پست های آینده چاپ آرمانی ، ما در مورد اصول چاپ صفحه ، فلکسوگرافی و انواع دیگر فرایندهای آنالوگ بحث خواهیم کرد. سپس ، ما به روش های مختلف چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت. برای جمع بندی این مجموعه ، نقاط قوت و محدودیت این انواع چاپ را مرور می کنیم ، واژه نامه های مفیدی ارائه می دهیم و درباره مدل های قیمت گذاری صحبت خواهیم کرد.

این مقاله چطور بود؟

نوشتن یک نظر