درک-چاپ-دیجیتال

درک چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال می تواند برای کارهای کوچک که فقط چند نسخه از یک سند با استفاده از چاپگرهای رومیزی چاپ می شود یا اسنادی که در آنها از چاپگرهای لیزری جوهر افشان صنعتی استفاده می شود ، استفاده شود. اصلی ترین وجه تمایز این فناوری و دستگاه چاپ ، امکان چاپ مستقیم تصاویر دیجیتالی است.برخلاف تکنیک ها و فن آوری های چاپ سنتی ، که برای تهیه صفحه چاپ اصلی به یکی از آنها نیاز دارد ، چاپ کاتالوگ دیجیتال به چنین صفحه ای نیاز ندارد. بدون نیاز به گذراندن مراحل متعدد تولید صفحه ، می توانید مستقیماً سندی را چاپ کنید.

چاپ دیجیتال چگونه کار می کند

چاپ دیجیتال با بازآفرینی دیجیتالی تصویری که می خواهید روی رسانه ای که روی آن چاپ می کنید با استفاده از نقاط بسیار کوچک انجام می شود. این مورد متفاوت با چاپگر لیتوگرافی است که از صفحه برای مهر کردن تصویر مورد نیاز شما استفاده می کند. تعداد نقاط در هر اینچ - DPI - وضوح تصویر چاپ شده را تعیین می کند. هرچه DPI بیشتر باشد ، تصویر چاپی واضح تر خواهد بود.برای انجام چاپ ، سند الکترونیکی باید به یک پرونده تصویری شطرنجی تبدیل شود. که یا یک فایل GIF ، JPEG ، TIFF یا یک فایل BMP است . اینها پرونده هایی هستند که مختصات هر یک از نقاط چاپ شده دارند.

در مورد خود چاپ ، امروزه از دو فناوری چاپ دیجیتال اصلی استفاده می شود - فناوری چاپ جوهر افشان و فناوری چاپ دیجیتال تونر خشک. در فناوری جوهر افشان از یک سیستم الکترواستاتیک برای جذب قطرات دقیقه ای جوهر روی محیط استفاده می شود و در نتیجه تصویر واقعی دوباره ایجاد می شود. از طرف دیگر ، فناوری چاپ مبتنی بر تونر خشک از یک پودر پایه پلاستیکی استفاده می کند که بسیار ریز است. پودر رنگی گرم می شود و هر قطره جوهر به یک شماره شبکه مربوطه رسوب می کند.با توجه به رویکردهای مختلف در چاپ ، این دو تکنیک / فناوری کیفیت چاپ بسیار متفاوتی را تولید می کند. فناوری چاپ مبتنی بر تونر خشک به دلیل تولید DPI بالاتر و در نتیجه تصاویر واضح تر مشهور است. علاوه بر این ، چاپ از چاپگر خشک می شود.

رسانه چاپی

از چاپ دیجیتال می توان برای چاپ کاغذهایی با ضخامت و بافت متفاوت ، پلاستیک ها ، لایه های مصنوعی و پارچه استفاده کرد. اساساً ، این فناوری در مکانهای مختلفی که نیاز به چاپ دارند در حال استفاده است.

 

مزایا و معایب

خوب

چرخش سریع - چاپ دیجیتال به مراتب سریعتر از فناوری های چاپ سنتی است. از آنجا که می توانید فقط با استفاده از تصویر بدون ایجاد صفحه چاپ شروع به چاپ کنید ، می توانید روند چاپ را برای یک چرخش سریعتر تسریع کنید. این امر خصوصاً در مورد پروژه های کوتاه مدت صدق می کند.

هنگام چاپ پروژه های کوتاه مدت بسیار ارزان تر است - با توجه به اینکه هزینه هر صفحه از چاپگرهای دیجیتال بیشتر از چاپگرهای چاپ لیفتوگرافی سنتی است ، با این حال ، شما نیازی به تهیه صفحات چاپ ندارید ، برخی از هزینه ها را از بین خواهید برد. به همین ترتیب ، در پروژه های کوتاه مدت ، استفاده از چاپگرهای دیجیتال مقرون به صرفه ترین گزینه موجود است.

سفارشی سازی آسان تر - چاپ دیجیتال قابلیت چاپ بر اساس تقاضا را فراهم می کند. این قابلیت ها به شما امکان می دهد در صورت لزوم یک سند خاص را چاپ کنید. این مهم است زیرا بدان معنی است که حتی پس از شروع چاپ می توانید به راحتی در صورت لزوم قسمت هایی از پروژه را تغییر دهید. به این ترتیب ، می توانید چاپ خود را در صورت لزوم ، حتی در اواسط مراحل چاپ ، تنظیم کنید.

بد

بزرگترین اشکال چاپ دیجیتال هزینه بالای آن در هر صفحه است. این مشخصه به این معنی است که چاپ دیجیتال فقط هنگامی که در پروژه های کوتاه مدت استفاده می شود ، مزیت عملکرد هزینه نسبت به فناوری چاپ سنتی دارد. هنگام چاپ حجم بالایی از همان سند ، منطقی است که از چاپگر لیتوگرافی افست استفاده کنید.

آیا استفاده از چاپ دیجیتال برای پروژه چاپ بعدی شما کافی است؟

بستگی دارد اگر یک سند خاص را کم حجم چاپ می کنید ، یک چاپگر دیجیتال کافی است. از چرخش سریعتر با هزینه نسبتاً کمتری لذت خواهید برد. با این وجود ، اگر پروژه چاپ بعدی شما نیاز به چاپ حجم بالایی از اسناد ، مثلاً بیش از 500 ، چاپ دیجیتال از نظر پیامدهای هزینه کافی نباشد.

 

همانطور که گفته شد ، چاپ دیجیتال هزینه بیشتری در هر صفحه نسبت به چاپ لیفتوگرافی افست دارد. به همین ترتیب ، وقتی مجبورید حجم بالایی از اسناد مشابه را چاپ کنید ، هزینه کلی هر صفحه از تمام هزینه های ساخت صفحه مورد استفاده در چاپ افست لیتوگرافی و همچنین چاپ واقعی ، فراتر می رود.

همانطور که گفته شد ، اگر تمام اسنادی که چاپ می کنید تنوعی دارند که هر سند را منحصر به فرد می کند (به عنوان مثال ، هر سند دارای آدرس ، نام ، شماره تلفن و غیره است) چاپ دیجیتال یک مزیت هزینه دارد. در این حالت ، استفاده از چاپگر جایگزین لیتوگرافی به این معنی است که شما باید برای هر سند صفحه ای تهیه کنید ، تلاشی که نه تنها وقت گیر است بلکه به طرز دیوانه واری گران است.

این مقاله چطور بود؟

نوشتن یک نظر